spacer

spacer

spacer

Home Page

  Anglia in Bloom Charity Registered No. 1134478

   

spacer

 

 

Anglia in Bloom Results 2015

 

 

BEST OVERALL ENTRY AND WINNER OF THE

‘ANGLIA IN BLOOM’ TROPHY

 

HALSTEAD

 

CLICK HERE TO READ CHAIRMANS AWARDS MESSAGES

 

CLICK HERE TO SEE TROPHY AWARDS PHOTOS

 

CLICK HERE TO GO TO LINK TO SEE ALL AWARDS PHOTOS

 

CATEGORY ENTRANTS & AWARDS

 

 

VILLAGES (301 - 2,500 RESIDENTS)

 

Winner and Gold Award:  FILBY

Gold Award - FORDHAM

Silver Gilt Awards: BLUNDESTON, PARSON DROVE

 

SMALL TOWN (2,501 - 6,000 RESIDENTS)

 

Winner and Gold Award: HALESWORTH

Silver Gilt Awards: FRINTON ON SEA, REDBOURNE, SOUTH WOOTTON

Silver Award: COGGESHALL

 

TOWN (6,001 - 12,000 RESIDENTS)

 

Winner and Gold Award:  HALSTEAD

Gold Award: MALDON, DOWNHAM MARKET

Silver Gilt Awards: CHATTERIS, SWAFFAM, WHITTLESEY

 

LARGE TOWN (12,001 - 35,000 RESIDENTS)

 

Winner and Gold Award: WISBECH

Gold Award: BURY St. EDMUNDS,  DUNSTABLE

Silver Gilt Awards: MARCH, RAYLEIGH, ST. IVES, WARE

Silver Award: HUNTINGDON

 

CITY (35,001 - 200,000 RESIDENTS)

 

Winner and Gold Award: NORWICH 

Gold Award: COLCHESTER

Silver Gilt Award:  LEIGHTON LINSLADE

 

URBAN COMMUNITY

 

Winner and Silver Gilt Award MANCROFT WARD (NORWICH)

Silver Gilt Awards:  SEWELL WARD (NORWICH), WATERLEES (WISBECH)

Silver Awards: MOOR (HUNTINGDON)

 

COASTAL  ( UP TO 35,000 RESIDENTS)

 

Winner and Gold Award: HUNSTANTON

Gold Awards: GREAT YARMOUTH, HEACHAM, LOWESTOFT

 

PARKS (Large Over 10 Acres)

 

Winner and Gold Award: NOWTON PARK - BURY ST. EDMUNDS

Gold Awards:  ABBEY GARDENS - BURY ST. EDMUNDS, CASTLE PARK - COLCHESTER, HIGH WOODS COUNTRY PARK - COLCHESTER

Silver Gilt Awards: WEST END PARK - MARCH, WISBECH PARK

 

PARKS (Medium 5 to 10 Acres)

 

Winner and Gold Award: St. PETERS CHURCH GARDENS - WISBECH

Silver Gilt Awards: HALSTEAD PARK, KING GEORGE V PLYING FIELD RAYLEIGH

 

 

PARKS (Small under 5 Acres)

 

Winner and Gold Award: KENSINGTON GARDENS - LOWESTOFT

Silver Gilt Award: ST. GEORGES PARK - GREAT YARMOUTH

Silver Award: PRIORY GARDENS - GORLESTON

 

CEMETERIES

 

Winner and Gold Award: THE GENERAL CEMETERY - WISBECH

Silver Gilt Awards: VANDYKE CEMETERY - LEIGHTON LINSLADE, WHITTLESEY CEMETERY, GARDEN OF REST - WHITTLESEY

Silver Awards: NEW ROAD CEMETERY - CHATTERIS, EASTWOOD CEMETERY - MARCH, EARLHAM CEMETERY - NORWICH, HALESWORTH CLOSED CEMETERY, BROAD LEAS CEMETERY - ST. IVES, WARE CEMETERY, MOUNT PLEASANT CEMETERY - WISBECH

Bronze Awards: CHURCHSIDE CEMETERY - DOWNHAM MARKET, KINGS WALK CEMETERY - DOWNHAM MARKET

 

CHURCHYARDS

 

Winner and Gold Award: HOLY TRINITY CHURCHYARD - RAYLEIGH

Gold Award: ST. STEPHENS CHURCHYARD - NORWICH

Silver Gilt Awards: ST. PETERS CHURCHYARD - CHATTERIS, ST. NICHOLAS CHURCHYARD - GREAT YARMOUTH

Silver Awards: OLD PARISH CHURCHYARD - FRINTON-ON-SEA, ST. MARYS CHURCHYARD - ST. NEOTS, ALL SAINTS CHURCHYARD - FORDHAM

 

CREMATORIUMS

 

Winner and Gold Award: WEELEY CREMATORIUM

Gold Award: FENLAND CREMATORIUM

Silver Gilt Award: CEMETERY and CREMATORIUM - COLCHESTER

 

-------------------

SPECIAL AWARDS 

 

BEST NEW ENTRY --- HIGH WOODS COUNTRY PARK - COLCHESTER

 

MOST CONSISTENTLY IMPROVED --- MALDON

 

Biodiversity Award

 

Nominations:

 

Bourne Mill - Colchester.

Hinchingbrooke Country Park

Wild Flower Strip and Pond - South Wootton.

Lattersley Nature Reserve - Whittlesey.

 

Winner = Earlham Cemetery - Norwich

 

 Best Community Project

 

Nominations:

 

Incredible Edibles, Katherine Drive - Dunstable.

Town Centre - Halesworth.

Silver Road Community Centre - Sewell Ward, Norwich.

Garden of Rest - Whittlesey.

 

Winner = The Certificate of Merit Scheme - Bury St. Edmunds

  

Best Conservation Project

 

Nominations:

 

General Cemetery - Chatteris.

Bonds Meadow - Lowestoft.

Serles Leisure Park - Hunstanton.

Holt island - St. Ives.

.

 

Winner = High Woods - Colchester

  

Best Drought /Sustainable Garden

 

Nominations:

 

St. Edmunds Roundabout - Bury St. Edmunds.

Friends of The Library - Chatteris.

The Cottage Garden - Leighton Linslade.

Marsh - Norwich.

 

Winner = Castle Park Drought Garden - Colchester

 

Environmental Quality Award

 

Nominations

Chatteris.

Maldon.

Leighton Linslade.

Norwich.

 

Winner = Heacham

 

Grow Your Own Award

 

Nominations:

 

Neale-Wade Academy - March.

Northfield Allotments - Hunstanton.

Stephen Bennett's Allotment - Leighton Linslade.

Mr. Moore Allotment - Rayleigh.

 

 Winner = Edith Cavell Academy and Nursery - Norwich

  

Best Individual/Community Floral Display

 

Nominations:

 

The Adam and Eve Public House - Norwich.

Suffield Court - Swaffam.

The Pound and Diamond Jubilee Beds - Whittlesey.

Bowls Club - Ware.

  

Winner = Leroy and Charles Fox, Charles Smith House - Colchester

 

 Best Industrial/Commercial Area

 

Nominations:

 

Spectra Packaging - Halesworth.

The Old Railway Station - Heacham

Travis Perkins Yard - Ware.

Elgoods Brewery - Wisbech.

 

 Winner = Merrivale Model Village - Great Yarmouth

 

Best Local Authority Floral Display

 

Nominations:

 

Castle Park - Colchester.

Corn Drill Display - Huntingdon.

Trinity Church Garden of Rest - March.

Barrier Basket Displays - Norwich.

 

Joint Winners

Abbey Gardens - Bury St. Edmunds and Esplanade Gardens - Hunstanton

  

Best Public Open Space

 

Nominations:

 

Nowton Park - Bury St. Edmunds.

Parson's Close Park - Leighton Linslade.

Kensington Gardens - Lowestoft.

West End Park - March.

 

Winner = Castle Park - Colchester

 

Best Garden for Special Needs

 

Nominations:

 

High Woods - Colchester.

Boston Square - Hunstanton.

Holt Island - St. Ives.

Oasis Communal Garden and Orchard - Waterlees.

 

Winner = Stepping Stones - Norwich

 

 Best Young Persons Project (12 to 18 years of age)

 

Community Orchard - Hunstanton.

Plume School Vegetable Garden - Maldon.

St. Lukes School - Redbourne.

 

Winner = Royal British Legion Youth Members - Chatteris

 

 Best Young Peoples Project ( Aged 12 years and under)

 

Nominations:

 

Filby Pre and Primary School.

Weatherfields Academy - Dunstable.

Wentworth Primary School - Maldon.

Alderman Payne School - Parson Drove.

 

Winner = South Wooten Junior School

 

The Mike Ames Award

 

Nominations:

 

John Crawley - Stevenage.

Colin Drew - Kings Lynn.

George Ishmael - Norwich.

Bob Hardwick - Ipswich.

Irene Turrell - Lowestoft.

 

Winner = Sue Hacon - Great Yarmouth

 

End of World War 2 Commemoration Award

 

Nominations:

 

Seed Tray Competition - Downham Market School.

VE Flower Bed Ponders Road - Fordham.

Fishermans Hospital - Great Yarmouth.

Heacham Remembers.

Mentmore Memorial Garden - Leighton Linslade.

Wisbech and Fenland Museum Garden - Wisbech

 

Winner = Loom Garden - Halstead Hospital

 

 

spacer

spacer

     

Updated 17th September 2015 © Copyright Anglia In Bloom 2008 Charity Registered No. 1134478